منصور جهانی ـ ویدیو کلیپ «یار» به آهنگسازی «فرنود الهامی»، به خوانندگی «سپهر ذوالنوریان» و با نوازندگی دف «امیرحسین منشادی» منتشر شد. ویدیو کلیپ آهنگ «یار» به آهنگسازی «فرنود الهامی»، به خوانندگی «سپهر ذوالنوریان»، با نوازندگی «امیر حسین منشادی»، به کارگردان «محسن رشیدی«، به تهیه‌کنندگی خانه تنبور «ایاز» با مدیریت «فرید الهامی» آهنگساز، مدرس و نوازنده سرشناس ساز تنبور و با بهره‌گیری از مقامات تنبور منتشر شد. کوک قطعه «یار» از کوک‌های اصیل تنبور نیست و در واقع، کوکی ابداعی است که ترکیبی از کوک‌های اصیل ساز تنبور است و کوک «عشاق» نام دارد.

به گزارش مکریان بوکان آنلاین؛ آواز خوانده شده در قطعه «یار»، از مقام «خاموشه گیان» گرفته شده و در انتهای این اثر موسیقایی نیز، دو مقام از مقامات تنبور استفاده شده است که اصل مقام نواخته نمی‌شود.

عوامل کلیپ «یار» عبارتند از: آهنگساز و نوازنده تنبور: فرنود الهامی، خواننده: سپهر ذوالنوریان، نوازنده دف: امیرحسین منشادی، صدابردار، میکس و مسترینگ: مصباح قمصری، صدابردار: سهیل مؤمنی، کارگردان: محسن رشیدی، تهیه‌کننده: خانه تنبور «ایاز» با مدیریت فرید الهامی، پخش‌کننده خارجی: کمپانی «زنگ ریکورد»، تدوین: محسن رشیدی، تصویربرداران: محسن رشیدی، عرفان مرادی، محمد رُخ، عکاس: رضا رجایی، عکاس پوستر: فردین رضایی، طراح پوستر: محمد کاظمی، با تشکر از: گلنوش الهامی، ماهان سیفی و مشاور رسانه‌ای: منصور جهانی.

فرنود الهامی در خانواده‌ای هنرمند در شهرستان صحنه در استان کرمانشاه چشم به جهان گشود. پدر بزرگش، استاد سید «ایاز قزوینه» از اساتید صاحب سبک تنبور بوده و پدرش نیز از کارگردانان برجسته تئاتر «صحنه» به شمار می‌رود.

وی فراگیری ساز مقامی تنبور را از نوجوانی آغاز کرد و در این دوران، از محضر اساتید مقام‌نواز «صحنه» بسیار بهره برد. در سنین ۱۸ و ۲۲ سالگی در جشنواره‌های موسیقی غرب کشور و آزمون «باربد»، مقام اول را در بخش تک‌نوازی تنبور کسب کرد.

این هنرمند، از سال ۱۳۸۵ در محضر برادرش «فرید الهامی» در گروه موسیقی «فردوسی» به اجرا و ضبط آثار شاخصی همچون؛ «درفش کاویانی» و «شاهنامه کُردی» با صدای جاودانه استاد شهرام ناظری، «عشق نامه» با صدای استاد صدیق تعریف، «عشق» با صدای حسام‌الدین سراج و «امید، باز آمدم» با صدای وحید تاج پرداخته است.

الهامی از سال ۱۳۹۴ مشغول به تمرین و ضبط آلبوم موسیقی «عشق نامه» با آهنگسازی مشترک برادرش «فرید الهامی» و با صدای استاد «صدیق تعریف» مشغول شدند ولی یه دلایل متعددی تاکنون این اثر موسیقایی امکان انتشار پیدا نکرده است.

این آهنگساز، در سال ۹۹ قطعه «مجنون» با صدای «پرواز همای» را منتشر کردند که با تنظیم راک (پراگرسیو) نگاه جدیدی به موسیقی تنبور و اشعار مولانا بود.همچنین آهنگ‌های «باباسرهنگی»، «قلندر»، «عشاق»، «خوف و رجا»، آلبوم «عشق نامه» و … از آثار در دست انتشار این هنرمند است.

  • نویسنده : منصور جهانی