منصور جهانی ـ هشتمین دوره جشنواره تئاتر کُردی «یوتوبوری» به همت انجمن بین‌المللی هنرهای زیبای «یوتوبوری» و با اجرای نمایش «مرگ آب» در شهر یوتوبوری در کشور سوئد برگزار ‌شد.

به گزارش مکریان بوکان آنلاین؛ هشتمین دوره جشنواره تئاتر کُردی «یوتوبوری» (گوتبورگ) Goteborg به همت انجمن بین‌المللی هنرهای زیبای «یوتوبوری» Internationella Sköna Konster، با شعار «عدم خشونت خانگی» و با اجرای نمایش «مرگ آب» (مه‌رگی ئاو) به نویسندگی «یلدا حسین» و به کارگردانی «بکر رشید» در چهار سانس مختلف در ساعت ۱۸ روزهای ۲۸ و ۲۹ مرداد ماه سال‌جاری (۱۹ و ۲۰ آگوست ۲۰۲۲) در سالن آمفی تئاتر «دراماتیک گوتبورگ» Dramatiska teater i Göteborg در شهر یوتوبوری در کشور سوئد برگزار ‌شد و مورد استقبال تماشاگران علاقمندان به هنر تئاتر قرار گرفت.

نمایش «مرگ آب» به تهیه‌کنندگی انجمن بین‌المللی هنرهای زیبای «یوتوبوری»، به نویسندگی «یلدا حسین» و به کارگردانی «بکر رشید» که در آن «کامران کمال» و «آرینا محمدی» به ایفای دو نقش‌ اصلی می‌پردازند و همچنین طراحی صحنه آن بر عهده «احمد نامو» بود که «ئاسو دیلان» نوازنده سرشناس کُرد مقیم کشور سوئد نیز با ساز عود، هنرمندان این اثر نمایشی را همراهی کرد.

نمایشنامه «مرگ آب»، بر اساس داستانی واقعی نوشته و کارگردانی شده است که در آن «ماریا سامی» به دست اعضای خانواده‌اش به قتل می‌رسد.

هشتمین دوره جشنواره تئاتر کُردی «یوتوبوری»، با همت انجمن بین‌المللی هنرهای زیبای «یوتوبوری»، به ریاست بخش هنری «عیزه‌ت ره‌ئووف»، با سرپرستی «شمال ابراهیم» رئیس انجمن، با مدیریت اجرایی «محمد توفیق» و با مدیریت فنی «نه‌وزاد باهیر» برگزار شد.

انجمن بین‌المللی هنرهای زیبای «یوتوبوری»، در حال فراهم‌کردن مقدمات برگزاری نهمین دوره جشنواره فیلم کُردی «یوتوبوری» است که در روزهای ۵ و ۶ آذر ماه سال‌جاری (۲۶ ۲۷ نوامبر ۲۰۲۲) در سالن سینمایی «فالکت هیوس» Fulket Hus در منطقه «هامرکولن» Hammarkullen در شهر یوتوبوری برگزار ‌می‌شود؛ از همه فیلمسازان کُرد درخواست می‌کند که در صورت تمایل، جدیدترین آثار خود را به این رویداد سینمایی ارسال کنند.

  • نویسنده : منصور جهانی