منصور جهانی ـ فیلم‌ مستند «خنیاگران کوه‌های مقدس» به کارگردانی فرید الهامی به بخش رقابتی «سینمای جهان» در چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فرهنگی «نپال» راه یافت.

به گزارش مکریان بوکان آنلاین؛ فیلم‌ مستند «خنیاگران کوه‌های مقدس» (هونیاوانانی چیا پیروزه‌کان) Minstrels of the Sacrel Mountoinبه کارگردانی فرید الهامی در جدیدترین و سومین حضور بین‌المللی خود در بخش رقابتی «سینمای جهان» در چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فرهنگی «نپال» NCIFF پذیرفته شد و برای تصاحب جایزه بهترین فیلم بین‌المللی این رویداد سینمایی، با آثاری از کشورهای هلند، آمریکا، فیلیپین، انگلستان، فرانسه، هندوستان، چین و آلمان به رقابت می‌پردازد.

پخش بین‌المللی این اثر مستند، به عهده گروه پخش «فرست اسکرین» به مدیریت سولماز اعتماداست.هدف از تأسیس جشنواره فیلم فرهنگی «نپال»، تشویق استعدادهای سینمایی در ساخت فیلم و ترویج فیلم‌هایی با محوریت کودکان، زنان، فرهنگی و نوجوانان است که آثارشان پرمفهوم و الهام‌بخش برای سراسر جهان باشد و در آنها معیارهای سرگرم کنندگی، خوش‌ساخت بودن، معناداری و مملو از ارزش‌های اخلاقی را لحاظ کرده باشند.

چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم فرهنگی «نپال» با حضور ۷۲ فیلم از کارگردانان ۳۴ کشور جهان در بخش‌های مختلف از جمله؛ بخش رقابتی «سینمای جهان» و بخش رقابتی «سینمای ملی» در قالب فیلم‌های کوتاه و بلند داستانی، مستند، انیمیشن، فیلم‌های حقوق بشری، زنان و کودکان برای تصاحب ۱۵ جایزه این رویداد سینمایی و همچنین برگزاری نشست‌های تخصصی، جلسات پرسش و پاسخ و کارگاه‌های آموزشی به مدت سه روز در آذر ماه ۱۴۰۱ (دسامبر سال ۲۰۲۲) در شهر کاتماندو پایتخت کشور نپال برگزار می‌شود.مستند «خنیاگران کوه‌های مقدس» به تاریخِ تنبور، اسطوره‌ها و خنیاگران این ساز در طی تاریخ یارسان می‌پردازد.

در این اثر مستند، همچنین بخش‌هایی از زندگی اساتید و راویان این ساز باستانی را به تصویر‌ کشیده شده است که متأسفانه دیگر در قید حیات نیستند.

چون با کمال تأسف، در طی سال‌های اخیر، تمام راویان صادق مقام‌های تنبور از این جهان، رخت بربستند و فرید الهامی برای ثبت و ضبط در تاریخ موسیقی، از همه راویان حوزه‌های مختلف تنبور، در تهیه این مستند ارزشمند بهره گرفته است.

تعدادی از عوامل فیلم مستند «خنیاگران کوه‌های مقدس» عبارتند از:

نویسنده و کارگردان: فرید الهامی، تدوین: مهدی اسدی، مشاور کارگردان: سیاوش ابراهیم‌زاده، صدابردار: بهنام صالح‌زرگر، اصلاح رنگ و صداگذاری: حامد رضی، مشاور رسانه‌ای: منصور جهانی، با تشکر از: مهیار مهرنوش، داریوش ابراهیم‌زاده، علی خدایی، سید پوریا شاه‌ابراهیمی، محسن قنداق‌ساز، خسرو حیدری، بهمن ابراهیمی، آرش شیخی، طاها تبیانی، محسن عظیمی، فریاد شیری‌بهنام، مهدی حیدری، تهیه‌کننده: فرید الهامی، سال تولید: ۲۰۲۲٫

  • نویسنده : منصور جهانی