منصور جهانی / برلین ـ فیلم سینمایی «نقطه تاریک» به کارگردانی «عایشه پولات» و به تهیه‌کنندگی «ممد اکتاش» در بخش رقابتی «برخوردها» در هفتاد و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «برلین» در کشور آلمان روی پرده رفت.

مکریان بوکان آنلاین | فیلم مستند سینمایی «نقطه تاریک» (خالا تاریا) In The Blind Spot به نویسندگی و کارگردانی فیلمساز کُرد «عایشه پولات» Ayşe Polat و به تهیه‌کنندگی «ممد اکتاش» Mehmet Aktaş و محصول کشور آلمان؛ روز ۳۰ بهمن ماه ۱۴۰۱ (۱۹ فوریه ۲۰۲۳) در نخستین حضور بین‌المللی خود، در بخش رقابتی «برخوردها» Encounters در هفتاد و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «برلیناله» Berlinale در کشور آلمان به نمایش در ‌آمد و در ادامه نیز در چندین سانس مختلف این رویداد معتبر و رده الف سینمای جهان روی پرده رفت.
«نقطه تاریک» از طریق داستان یکی از مادران شنبه، تلاش‌های یک تیم آلمانی برای ساخت فیلم مستندی درباره زندگی «ایوب عزیز چاپکورت» وکیل حقوق بشر را با مدیریت فیلمبرداری «پاتریک اورت» Patrick Orth به تصویر می‌کشد.
«ممد اکتاش» تهیه‌کننده این اثر سینمایی به رسانه‌ها گفت: برای سینمای کُرد، باعث افتخار است که اثر یک کارگردان کُرد در «برلیناله» به نمایش در آید و با فیلم‌های کارگردان مطرح جهان به رقابت بپردازد.
فیلم سینمایی «نقطه تاریک» در روزهای همه‌گیری بیماری کرونا در شهرهای قرس و بازید در کُردستان ترکیه فیلمبرداری شده است، کمپانی سینمایی «میتوس فیلم» Mitosfilm تهیه‌کننده اصلی و کمپانی «پونکت» و یک تلویزیون آلمانی تهیه کننده مشترک این اثر هستند و توسط کمپانی آلمانی «آرت هود» ArtHood در سطح جهان پخش بین‌المللی می‌شود.
هفتاد و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «برلین» با مدیریت خانم «ماریت ریسنبک» Mariette Rissenbeek و مدیریت هنری «کارلو چاتریان» Carlo Chatrian در چندین بخش رقابتی از جمله؛ بخش رقابتی «اصلی»، بخش رقابتی «نسل‌ها» Generations، بخش رقابتی «فُروم» Forum، بخش رقابتی «برخوردها» Encounters، بخش رقابتی «فیلم کوتاه»، بخش رقابتی «مستند» و چندین بخش غیررقابتی از جمله؛ بخش «پانوراما»، بخش «نمایش ویژه»، بخش «نمایش سینمای کلاسیک» و … از روزهای ۲۷ بهمن تا ۷ اسفند ماه ۱۴۰۱ (۱۶ تا ۲۶ فوریه ۲۰۲۳ میلادی) در شهر برلین در کشور آلمان برگزار می‌شود.

  • نویسنده : منصور جهانی