این یادداشت به قلم دکتر «آوات دکاندار»، کنشگر سیاسی و اجتماعی بوکان که سابقه عضویت در شورای چهارم این شهر را نیز در کارنامه‌اش دارد، به نگارش درآمده و برای رسانه مکریان بوکان آنلاین ارسال شده است.

به گزارش مکریان بوکان آنلاین؛ این یادداشت به قلم دکتر «آوات دکاندار»، کنشگر سیاسی و اجتماعی بوکان که سابقه عضویت در شورای چهارم این شهر را نیز در کارنامه‌اش دارد، به نگارش درآمده و برای رسانه مکریان بوکان آنلاین ارسال شده است.

چندیست که جناب امین‌زاده فرماندار بدون هیچ شناخت از بوکان و مطالبات مردمش برتخت و اریکه فرمانداری نشسته و فقط در حال نظاره کردن امورات و گاهگاهی جلساتی کوچک درحد انجام وظیفه و نشست‌هایی بدون خروجی و بازخوردی بوده‌اند و مصداق آن متاسفانه به مانند اکثریت مسئولین امروزه فقط در پی گرفتن پست و مقام بدون اینکه هیچ شناخت و سوادی نسبت به آن داشته باشد و تجربه اندک ایشان نیز که قبلا بالاترین پست ایشان درحد سرپرستی بوده هرگز نتوانسته به داد کشتی به گل نشسته‌ی بوکان برسد و تاجایی که تمام هیاهو و زحمات و نشست‌های جناب نماینده در تهران نیز با کم کاری فرماندار و تیم مدیریتی ایشان به چشم نمی‌آید.
جناب امین زاده اینجا بوکان است و شهری پر از نخبگان و مردمی پر از احساس نوعدوستی و بوکان دوستی شهری که بالاترین تعداد دانشگاهی در حد انسانی و فنی و تجربی را داشته اما درعمل از هیچکدام بهره‌ای برده نشده و همین نخبگان که به شدت حضرتعالی و سایر مسولان را رصد می نمایند و منتظر نشسته و می‌خواهند ببیند چگونه و با چه ایده‌آل و تفکراتی به دنبال حل مشکلات این دیارید و برنامه‌هایتان چیست؟

جناب امین‌زاده فرمانداری و نماینده‌ی سیاسی دولت بودن فقط نشستن بر صندلی نیست لطفا به میان مردم بروید و با جوانان و نخبگان و مردمان این شهر بنشینید به مرکز و حاشیه‌هایش بروید مردمانش را بشناسید و تعامل کنید و از خودخواهی های سیاسی بپرهیزید و ریز اطلاعات درون شهری خود را در مورد این شهر بیشتر نمایید تا در آینده به غیر از جناح سیاسی خود پایگاه مردمی را نیزبا عملکردتان داشته باشید و اندوخته‌ای باشد برای آینده‌ی کاریتان چون همانا مردم این شهر همیشه حامی و پشتیبان کسانی بوده‌اند که دل درگرو پیشرفت داده‌اند و در جسارت و‌ مدیریت زبانزد بوده‌اند.
همه‌ی ما نیک می‌دانیم برای گسترش جهان ذهنی و‌ گذر از سطحی نگری چاره‌ای جز مطالعه نداریم آنچه که سلیقه‌ی انسان را عمق و غنا می‌بخشد و اورا صاحب خرد انتقادی درحوزه‌های مختلف می‌کند همانا مطالعه و تفکر و در نهایت شناخت می‌باشد که در سایه همین مطالعه و تفکر است که انسان قدرت تشخیص عمیق‌تری نسبت به مسائل پیدا می‌کند آیا حضرتعالی چنین مطالعه‌ای را در زمینه‌ی بوکان و‌ مردمانش دارید؟

جناب فرماندار لطفا تقوای سیاسی داشته باشید و در امورات از افراد متخصص دعوت بعمل آورید البته نه در حد گرفتن چند عکس و مرقوم کردن نوشته‌ای جزئی و زودگذر. لطفا بجای بها دادن به افراد غیربومی برای پست‌های شاخص که نمونه آن معاون سیاسی‌تان می‌باشد و معرفی افراد بعنوان شهردار به شورای شهر از شهرهای دیگر به دانشگاهیان و نخبگان بها دهید نگران نباشید آنها لولو‌خورخوره نیستند بلکه جوانانی هستند از این دیار و خاک این شهر را بر گلو مالیده‌اند و امروز برای خود یلی شده‌اند اما باحضور شما بزرگواران جایگاهی ندارند. تا امروز از خود سوال پرسیده‌اید از زمانی که به بوکان تشریف آورده‌اید چقدرمثمر ثمر بوده‌اید؟ از چه همراهانی برای افکارجدید و خلاقیت سیاسی و عمرانی و اجتماعی و… استفاده نموده اید؟
جناب فرماندار عزیز لطفا حلقه‌ی مدیریتی خودرا به مردم بشناسانید و افراد در رأس امور را معرفی نمایید. لطفا اولویت‌های شهر را در حضور رسانه‌ها تشریح نمایید و اهم مشکلات و مطالبات این مردم را با برنامه ریزی دقیق توضیح دهید.
لطفا مطالبات را فقط مسایل عمرانی ندانید این شهر مطالبات فرهنگی و اجتماعی دارد این شهر آسیب‌های اجتماعی زیادی دارد که فرزندانمان با آن روبرو هستند و چاره‌ای نیندیشیده شده. این شهر که هر ساله آبروی استان در قبولی دانشگاه‌ها و پزشکی بوده امروزه در زمینه پزشکی به بن بست خورده. بگذارید مردم بوکان نیز خود در اموراتشان حضور داشته باشند و‌ همچون مشاورانی با ایده ‌ای ناب می‌توانند کمک حال مسئولین باشند اما متاسفانه هیچکدام جرات نزدیکی به این مردم را ندارید چون می‌ترسید صندلی هایتان توسط نخبگان و‌ جوانان این شهر به خطر بیفتد و‌ جایتان را تصاحب کنند.

در نهایت از خداوند منان برایتان آرزوی توفیق و سلامتی دارم و امیدوارم خودرا از این مردم بدانید و چند صباحی که از این پست دور شدید جرات به میان آمدن همین مردم را هم داشته باشید.
اگر از لحاظ سیاسی ترسی ندارید از لحاظ معنوی خدا را در نظر بگیرید که همان خداوند از رگ‌گردن به شما نزدیکتر است و عذاب نابودی این همه تخصص و فن به گردن شماهاست.

گر مرد نام و ننگی، از کوی ما حذر کن
ما ننگ خاص و عامیم، از ننگ ما حذر کن

سر گشتگان عشقیم، نه دل نه دین نه دنیا
از ننگ و بد برون آ، آنگه به ما نظر کن

بیرون ز کفر و دینیم، برتر ز صلح و کینیم
نه در فراق و وصلیم، رو نام ما دگر کن «مولانا»

  • نویسنده : محمد آوات دکاندار؛ دکتری جامعه‌شناسی سیاسی‌