جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی اخیراً با تدوین طرحی خواستار اجرای ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس برای شکایت از سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت به قوه قضائیه درباره بازار خودرو شده‌اند.

به گزارش مکریان بوکان آنلاین، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی اخیراً با تدوین طرحی خواستار اجرای ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس برای شکایت از سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت به قوه قضائیه درباره بازار خودرو شده‌اند.

متن این طرح به‌شرح زیر است:

هیئت رئیسه محترم مجلسخواهشمند است درخواست اجرای ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی/ اینجانبان از جناب آقای سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص رسیدگی به موارد اعلامی ذیل را به کمیسیون‌های تخصصی ذی‌ربط ارجاع دهید.

شرح درخواست:

صنعت خودروی کشور در حوزه کیفیت، قیمت، محیط زیست، طراحی و تکنولوژی، فروش و خدمات پس از فروش گرفتار ناکارآمدی و سوءمدیریت است، عدم دستیابی به دانش طراحی پلت‌فرم و ضعف در سازوکارهای تحقیق و توسعه هم باعث شده است که صنعت خودرو کشور نتواند همگام با تحولات صنعتی بین‌المللی در این حوزه گام بردارد تا جایی که در پاسخگویی به نیازهای روزافزون و به‌حق مشتریان داخلی با مشکلات جدی و عدیده‌ای مواجه است.

نه‌تنها سهم این صنعت از بازارهای خارجی نزدیک به صفر بوده بلکه صنعت خودروسازی کشور در دستیابی و رضایت مشتریان داخلی هم کاملاً ناموفق بوده است.

وضعیت به‌گونه‌ای است که برای جبران عقب‌ماندگی شدید موجود پاسخ‌گویی به نیازهای روزافزون بازار و دستیابی به تکنولوژی به‌روز و پیشرفته هیچ برنامه‌ای هم وجود ندارد و در بر همان پاشنه سابق می‌چرخد.

میزان مرگ‌ومیر و صدمات ناشی از سوانح رانندگی در کشور خود گویای همه چیز است گویا هر سال در کشور یک زلزله بزرگ چند هزار ریشتر کشته و زخمی روی می‌دهد. بسیار غم‌انگیز و دلهره‌آور است که بگوییم تعداد تلفات سوانح رانندگی در کشور با تلفات یک جنگ تمام‌عیار برابری می‌کند.

بر اساس گزارش پلیس راهنمایی و رانندگی عامل وسیله نقلیه و استاندارد خودرو یکی از مهمترین عوامل تصادفات رانندگی با این حجم از تلفات است صنعت خودروسازی کشور و مدیریت آن چه در دوره‌های گذشته و چه در حال حاضر با راهبردهای کلان صنعت خودرو بیگانه بوده و با سوءمدیریت و عدم توجه به قوانین و اسناد بالادستی بر روی ریل اشتباه قرار گرفته است و این مهم کشور را با چالش‌ها و مشکل‌های فراوانی دست به گریبان کرده است.

لذا اعمال ماده ۲۳۴ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در خصوص نقض و استنکاف از اجرای قانون و اهمال و ترک وظایف قانونی مدیران میانی و ارشد صنعت خودرو و معرفی عاملان قبلی و فعلی وضعیت بسیار نابسامان موجود به قوه قضاییه جهت رسیدگی ضرورت می‌یابد.

محورهای درخواست عدم شفافیت در صورت‌های مالی شرکت‌های خودروسازی‌ها، بنگاه‌داری خودروسازان، تعارض منافع در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در صنعت خودرو و عدم واگذاری سهام دولت در شرکت‌های خودروساز، سوءمدیریت و عدم توسعه استانداردهای صنعت خودرو، چگونگی عقد قراردادهای تأمین فولاد و قطعات فولادی و سایر قراردادها، تحمیل نیروی انسانی غیرمتخصص و مازاد به شرکت‌های خودروسازی فهرست اسامی متقاضیان اجرای ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

سید مصطفی آقامیرسلیم نماینده تهران، مجتبی توانگر نماینده تهران، حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده شاهین‌شهر، اسماعیل حسین‌زهی نماینده خاش، حسین حق‌وردی نماینده شهریار، جعفر راستی نماینده شبستر، فرهاد طهماسبی نماینده نی‌ریز، احمد حسین فلاحی نماینده همدان، بهروز محبی نجم‌آبادی نماینده سبزوار، احمد محرم‌زاده نماینده اهر، جلال محمودزاده نماینده مهاباد، محمدطلا مظلومی نماینده بهبهان، عبدالجلال ایری نماینده کردکوی، اصغر سلیمی نماینده سمیرم، بهزاد علیزاده نماینده دهلران و کمال حسین‌پور نماینده پیرانشهر.