منصور جهانی ـ سومین دوره جشنواره موسیقی و آواز «هاوار» با حضور خوانندگان و گروه‌های مختلف موسیقی در کمپ «به‌رخودان» عفرین برگزار می‌شود.

به گزارش موکریان بوکان آنلاین، سومین دوره جشنواره موسیقی و آواز «هاوار» HAWAR با شعار «بهار جدید»، توسط اداره فرهنگ و هنر منطقه عفرین و با همکاری جنبش فرهنگ و هنر بین‌النهرین در سه مرحله از جمله؛ مرحله اول در روزهای ۱۶ تا ۱۸ شهریور ماه جاری (۷ تا ۹ سپتامبر ۲۰۲۱)، مرحله دوم در روزهای ۲۳ تا ۲۴ شهریور (۱۴ تا ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۱) و همچنین مرحله سوم در روز ۲۹ شهریور (۲۰ سپتامبر ۲۰۲۱) به صورت آنلاین در کمپ «به‌رخودان» (مقاومت) در منطقه عفرین در روژئاوا برگزار می‌شود.

سومین دوره جشنواره موسیقی و آواز «هاوار» که در ساعت ۱۹ امروز دوشنبه ۱۵ شهریور ماه (۶ سپتامبر ۲۰۲۱) در یک مراسم ویژه، به صورت آنلاین افتتاح می‌شود؛ «مقاومت به وسیله فرهنگ و هنر» نام گرفته است و از این طریق، از همه جریان‌های جامعه مدنی جهان درخواست می‌شود که به بازگشت آوارگان عفرین به شهر و دیارشان کمک کنند.

هدف از برگزاری این جشنواره دوسالانه آواز، پرورش و آموزش استعدادهای جوان و نوظهور به روش‌های علمی موسیقی روز است تا مقام‌ها و آهنگ‌های زیبای موسیقی کُردی را در سبک‌های مختلف، به جامعه هنری خود ارائه دهند.

با شروع به کار اداره خودمختار و تشکیل نهادهایی همچون اداره فرهنگ و هنر در کانتون عفرین و پیگیری روش‌های مختلف فرهنگی و هنری برای آشنایی هر چه بیشتر مردم با فرهنگ بومی و محلی خود، این رویداد موسیقایی آغاز شد.

اداره فرهنگ کانتون عفرین، در سال ۲۰۱۵ جشنواره آهنگ میراث «هاوار» Festîvala Stranê را با به صحنه‌بردن بسیاری از صداهای زیبا و اصیل کُردی در منطقه استراتژیک عفرین، تأسیس کرد تا روند تحقیق و مستندسازی این آهنگ‌های ماندگار را در روستاهای رشته کوه‌های «کورمینگ» Kurming با شعار «فرهنگ در هر خانه‌ای وجود دارد» آغاز کند.

جشنواره موسیقی «هاوار» در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ برگزار شد و پس از آن به دلیل حمله و تجاوز نیروهای نظامی ترکیه و اشغال غیرقانونی عفرین Afrin و محاصره این شهر کُردی؛ فعالیت‌های هنری آن متوقف شد و امسال دوباره، با همت و پشتکار تعدادی از علاقمندان جدی حوزه فرهنگ و هنر، فعالیت‌های موسیقایی خود را شروع می‌کند.  

عنوان جشنواره موسیقی و آواز کُردی «هاوار» از کوه مشهور و بلند «هاوار» یکی از کوه‌های ارتفاعات «جبل الاکراد» Jabal al-Akrad گرفته شده است که مظهر مقاومت کُردها به شمار می‌رود و در قله آن بقایای قلعه‌ «جبل هاوار» متعلق به صدها سال پیش وجود دارد که بخشی از تاریخ منطقه «عفرین» در آنجا قرار دارد. کوه «هاوار» در تاریخ منطقه و در حافظه مردم، جایگاه ویژه و ممتازی دارد تا حدی که بسیاری از هنرمندان آنجا، به دلیل حضور متمایز آن در آهنگ‌های سنتی و حماسی خود از این کوه نام برده‌اند و با خاطراتش زندگی می‌کنند و حضور آن برایشان غرور و ارج و جایگاه والایی دارد.

برای اطلاع بیشتر:

https://www.facebook.com/hawarsongfestival