رییس جمهور خطاب به مردم ایران گفت: ممکن است این سخن من دردناک باشد اما ما در این هفت ماه سختی که از ویروس کرونا و تحریم داشته ایم، هیچ کس به کمک ما نیامد. آمریکا که شرورتر از این حرف ها است، نیامد بگوید تا زمانی که کرونا هست تحریم ها را بردارم، اگر یک جو عقل داشت و به تاریخ خودش می اندیشید این کار را می کرد اما در این هفت ماه تحریم های جدید را هم بر ما تحمیل کرد.

به گزارش موکریان بوکان آنلاین، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، با بیان اینکه عده‌ای ضد انقلاب می‌خواهند با استفاده از شرایط کرونا میان نان و جان مردم فاصله بیاندازند، اظهار کرد: نان و جان مردم جدا از هم نیست. همان جا که در نانوایی با ماسک نان می خرید یعنی نان و جان کنار هم هستند. ماه رمضان شد عده‌ای گفتند می خواهند مراسم بگیرند؛ ما گفتیم با رعایت اصول بهداشتی مراسم‌ها می تواند برگزار شود.

وی ادامه داد: وقتی گفتیم ویروس را باید شکست دهیم یعنی هم سلامت باشد هم کار باشد. عده ای ضد انقلاب هر موضوعی که می شود می خواهند کشور تعطیل شود؛ محرم شد، کنکور شد، آغاز سال تحصیلی مدارس شد، بازگشایی کارخانه ها شد آن ها شروع می کنند.

روحانی گفت: دیروز در رسانه های خارجی جنجال راه انداختند که متخصصان می گویند مدارس باید تعطیل باشد و مخالف بازگشایی مدارس هستند اما وزیر آموزش و پرورش به زور می خواهد مدارس را باز کند؛ نه خیر همه موافق هستند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در همه مراحل و مناسک مذهبی و همچنین فعالیت فرهنگی و اقتصادی همواره این اصل را مد نظر قرار می دهیم، گفتمان ما گفتمان سلامت است، سلامت با فعالیت. گفتمان ضد انقلاب سلامت منهای فعالیت است.

وی ادامه داد: اگر ضد انقلاب دلسوز بود یک بار می گفت آمریکا علیه ایران دارد جنایت می کند و در دوران کرونا هم دارو را برای ایران تحریم کرده است. اگر شما دلسوز مردم ایران هستید باید بدانید که ملت ایران تحت فشار تحریم است اما در خارج نشسته اید، به کار خود می رسید و در اذهان عمومی مردم ایران تشویش می کنید.

وی با بیان اینکه سلامت برای ما اصل است گفت: در کنار سلامت باید همه فعالیت هایمان را انجام دهیم. امروز همه کشورها هم همین راه را می روند. دیگر هیچ کشوری نیست که بگوید مدرسه، دانشگاه، فروشگاه و … باید تعطیل باشد. همه جا باز است اما همواره بر اصول بهداشتی تاکید می کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به بازگشایی مدارس و سال تحصیلی جدید یادآور شد: آموزش و پرورش ما باید باقی بماند مشکل ما تنها یک ویروس نیست؛ مساله سلامت است؛ سلامت جسم، روح و معنویت مردم باید سر جایش باشد. شما بگویید بچه ها امروز مدرسه نروند. ممکن است در راستای مبارزه با کرونا قدم مثبتی باشد ولی نسبت به سلامت آنها قدم مثبتی نیست. هفت ماه است بچه ها را در خانه نگه داشته ایم. ماندن بچه ها در خانه عذاب و مشکل است.

وی ادامه داد: در این هفت ماه مدرسه یک جایگاه دیگری پیدا کرده است. همه دیدند وقتی کنار خانه مدرسه نباشد چه مشکلاتی ایجاد می شود. ما به دنبال مبارزه با انواع مشکلاتی هستیم که سلامت را تهدید می کند. وقتی اصول بهداشتی مثل رعایت فاصله ها، گروه بندی، دو نوبتی شدن، الزام ماسک و شستشوی دست ها رعایت می شود مشکلی نیست.

روحانی خطاب به کادر آموزشی گفت: معلمین و مدیران مدارس امسال باید هم درس بدهند و از مدرسه مراقبت کنند هم باید مواظب سلامت بچه ها باشند و مهارت های آموزشی آنها را تقویت کنند. امیدوار هستیم این اتفاقات به بهترین وجه پیش برود. حالا ممکن است خانواده ای نگران باشد. ما باید نگرانی آنها را حل کنیم. صدا و سیما با دوربین به مدرسه بروند و نشان دهند که امور بهداشتی رعایت می شود. ما نمی خواهیم مردم در اضطراب و استرس باشند. حالا فرض کنید خانواده ای می خواهد یک سال فرزندش در خانه بماند. خب ما که به آنها دستبند نمی زنیم که حتما به مدرسه بروند؛ ما به مردم می گوییم مدرسه آماده است، اگر بیماری داشتید یا اعضای خانواده تان به کرونا مبتلا شد شما هم در قرنطینه بمانید.

رئیس جمهور در پاسخ به کسانی که می گفتند سال تحصیلی جدید را از طریق آموزش های مجازی باید پی گرفت، گفت: تعلیم و تربیت فقط درس خواندن نیست، مدرسه فقط علم نیست، مهارت هم در مدرسه آموزش داده می شود. مدرسه یک محیط است که آن محیط را از طریق نرم افزار نمی توانیم به خانه بیاوریم. راه درست و صحیح انتخاب شده و با این وضعیت باید پیش برویم. سلامت فرزندان ما اولویت اول ماست اما سلامتی که در آن آموزش و تربیت هم باشد. خانواده ها نباید دغدغه داشته باشند چرا که من می دانم معلمین به خوبی حواسشان به بچه ها هست.

روحانی در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: ما در مقطعی گفتیم کسب و کارها باز نشوند اما بر اساس آمار امروز ۷۰ درصد کسب و کارها اصول بهداشتی را رعایت می کنند. عده ای می گفتند ادارات تعطیل شوند و تعطیل بمانند و کسی به اداره، کارخانه، مدرسه و دیگر مکان ها رفت و آمد نکند اما بر اساس آمار وزارت بهداشت در کسب و کارها ۷۰ درصد، در ادارات ۸۰ درصد و در بانک ها نزدیک به ۸۰ درصد اصول بهداشتی رعایت می شود و ما منتظر آمار مدارس نیز خواهیم بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه ویروس کرونا شکست خواهد خورد، گفت: ما با یک ویروس خطرناک مواجه هستیم. این ویروس بشریت و علم را از پای در نمی آورد و در نهایت ما پیروز می شویم. درست است ما قدرت لایتناهی نیستیم و توانمان محدود است اما در عین حال محکوم به فنا هم نیستیم. ما ایستادگی می کنیم، خداوند و ادیان می گویند باید در برابر این ویروس بایستیم. حتما یک روز این ویروس واکسن خواهد داشت و نقل و انتقالات و گردشگری و سفر به رونق خود باز می گردد.

روحانی خطاب به مردم ایران گفت: ممکن است این سخن من دردناک باشد اما ما در این هفت ماه سختی که از ویروس کرونا و تحریم داشته ایم، هیچ کس به کمک ما نیامد. آمریکا که شرورتر از این حرف ها است، نیامد بگوید تا زمانی که کرونا هست تحریم ها را بردارم، اگر یک جو عقل داشت و به تاریخ خودش می اندیشید این کار را می کرد اما در این هفت ماه تحریم های جدید را هم بر ما تحمیل کرد.

وی افزود: آنهایی هم که دوست ما بودند کمک مان نکردند، نگفتند در این مدت که آمریکا ما را تحریم کرده و کرونا هم هست فشار آمریکا را تحمل کنند و به کمک مان بیایند.

روحانی خاطرنشان کرد: ما در این هفت ما فهمیدیم باید روی پای خود بایستیم و همه امور را باید خودمان انجام دهیم. کار بسیار عظیم و بزرگی بود. معجزه ملت ایران این است که در سه ماه اول که بسیاری از کسب و کارها بسته بود رشد اقتصادی منفی ۱.۷ داشته است. در حالیکه در دنیا رشد اقتصادی منفی ۱۵ و ۱۰ هم وجود داشته است.

وی در پایان گفت: درست است که فشار بر پرستاران و پزشکان ما زیاد است اما ضد انقلاب مدام می گوید کادر درمان ما خسته وناتوان است؛ ناتوانی آنها دروغ است. درست است که ما باید فشار را از روی کادر درمان برداریم اما اینکه ضد انقلاب می گویند کار کادر درمان ما تمام شده درست نیست. ما برای زندگی مردم همه تلاش خود را به کار می گیریم. مردم ما ایستادگی خود را نشان دادند و ان شاءالله پیروز خواهیم شد.