رئیس قوه قضائیه گفت: اقتضای تدبیر این است که در تعارض بین سلامت مردم و گشایش کسب و کارها حفظ جان مردم در اولویت قرار گیرد.

به گزارش موکریان بوکان آنلاین به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه مسئولان عالی قضایی افزود: نباید در اخبار منتشره از تصمیمات اجرایی تناقض باشد تا مردم دچار سردرگمی نشوند.

وی با بیان اینکه امروز جان مردم در خطر تهدید ابتلا به ویروس کرونا قرار دارد، متذکر شد: در میان انواع سلامت، سلامت جسم و جان مردم اولویت دارد و در تزاحم بین انواع سلامت ‌ها، باید تدبیر و مدیریت ما مبتنی بر تأمین سلامت جانی مردم باشد.

رئیسی خاطرنشان کرد: همه بخش‌ها باید برای پیشگیری از شیوع هرچه‌ بیشتر کرونا و تأمین بهداشت و درمان آحاد مردم بسیج شوند و تمام تدابیر و اقدامات باید در جهت کاهش آسیب‌ها و خسارات جانی باشد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه این نکته را هم متذکر شد که اقلام پزشکی کشف و ضبط شده از محتکران، برای توزیع بین مردم تحویل شبکه بهداشت کشور شده و در این خصوص دستور اکید داده شد که شبکه مستقلی برای توزیع این اقلام ایجاد نشود.

اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ ها نیز در این جلسه با اشاره به تأثیر تعیین کننده اعطای مرخصی به زندانیان در تأمین سلامت زندان‌ها در ایام شیوع ویروس کرونا، به تشریح اقدامات سازمان متبوعش در حفظ بهداشت و سلامت زندانیان پرداخت.

وی از خدمات کارکنان سازمان زندان‌ها به‌صورت ویژه تقدیر کرده و افزود: همکاران ما در سازمان زندان‌ ها به‌صورت جهادی و شبانه‌روزی در تلاش هستند تا این بیماری وارد زندان‌ها نشود که این تلاش ‌ها به بهای به خطر افتادن سلامتی بسیاری از آن‌ها بوده است.

رئیس سازمان زندان‌ها همچنین از تدوین دستورالعملی برای نحوه بازگشت زندانیان از مرخصی خبر داد که بر اساس آن با همکاری وزارت بهداشت، زندانیان ابتدا در محل‌ های پیش‌بینی شده برای قرنطینه مستقر می‌ شوند و پس از دریافت گواهی سلامت وارد زندان خواهند شد.

رئیس قوه قضاییه در واکنش به این گزارش تأکید کرد که لازم است آن‌ دسته از همکاران دستگاه قضا که به خاطر حضورشان در محل کار سلامت‌شان در خطر افتاده است، به‌صورت ویژه مورد توجه قرار گیرند.

رئیسی همچنین با اشاره به بیانیه ستاد حقوق بشر قوه قضاییه درباره حفظ «حق سلامتی زندانیان» گفت: امروز کاری که در ایران برای حفظ این حق از زندانیان انجام شد، در سطح دنیا نمونه و مایه‌ افتخار است؛ در حالی که این بحران نشان داد کشورهایی که همواره خود را مدعی حفظ حقوق بشر می‌ دانند، اهمیت چندانی برای این موضوع قائل نشدند، اما جمهوری اسلامی نشان داد حفظ حقوق و کرامت و سلامت انسان در هر شرایطی حتی اگر یک فرد زندانی باشد، مهم است.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم توجه به معنویات تأکید کرد و با آرام‌بخش و راهگشا دانستن دعا و رازونیاز با خدا، اظهار داشت: رسانه ملّی و صاحبان قلم و بیان مسئولیت دارند توجه به معنویات و مناجات با خدا را در مردم زنده کنند و مسئولان هم باید به وظایف خود برای ایجاد جامعه سالم و نمونه عمل کنند.

رئیسی در ادامه با اشاره به ادعای رئیس جمهور آمریکا برای کمک رسانی به ایران در صورت درخواست جمهوری اسلامی، این سخنان را نشانه بی ‌خردی ترامپ دانست و تأکید کرد: نه ایران از دشمن خود کمک می‌خواهد و نه آمریکا انگیزه‌ای برای این کار دارد و نه به دلیل تحریم ‌های ظالمانه‌ای که علیه ملت ما اِعمال کردند، امکانش وجود دارد.

وی افزود: آمریکا امروز دست به راهزنی اقلام بهداشتی کشورهای اروپایی می‌ زند و مردم خودشان هم از نظر اقتصادی و معیشتی و هم از نظر درگیری با کرونا سخت گرفتارند. اگر در کشورهای اروپایی مردم به سوپرمارکت‌ ها هجوم می‌ آورند، در آمریکا علاوه بر سوپرمارکت‌ ها و داروخانه ‌ها، به اسلحه‌فروشی‌ ها هم هجوم می‌ آورند.

رئیس قوه قضاییه با بیان این‌که هجوم به اسلحه‌ فروشی در مواجهه با بحران ‌ها از پدیده ‌هایی است که در آمریکا وجود دارد، ادامه داد: ناامنی در آمریکا به حدی است که حتی زندگی و جان مردم در خطر است، اما مقامات این کشور حرف ‌هایی می‌ زنند و ادعاهایی مطرح می ‌کنند که دنیا را به خنده می‌ اندازد.

رئیسی همچنین با اشاره به اقدامات جنگ‌ طلبانه آمریکا در عراق گفت: مردم مسلمان عراق با حضور در خیابان ‌ها آمریکایی‌ ها را از کشورشان اخراج کردند و مجلس این کشور هم به پشتوانه خواست ملت به این موضوع رأی داده، ولی آمریکایی‌ ها همچنان برای بقای خود دنبال ایجاد تنش و درگیری هستند.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر این‌که امروز خروج آمریکا از منطقه نه فقط خواست ملت عراق که مطالبه‌ همه ملت ‌های منطقه است، خاطرنشان کرد: بی‌تردید دیر یا زود به برکت خون مطهر شهید حاج قاسم سلیمانی و شهدای انقلاب اسلامی و مقاومت، خروج آمریکایی ‌ها از منطقه اتفاق می ‌افتد.

رئیسی در ادامه با تبریک ولادت منجی عالم بشریت حضرت، ولی عصر (عج)، وظیفه بشر امروز را قرار داشتن در جایگاه و کسوت یک منتظر دانست و اظهار داشت: انتظار به معنای پویایی و فعال و اثربخش بودن و صبر و مقاومت در برابر مصائب، کاستی‌ ها و دشمنان است.

رئیس قوه قضاییه افزود: انسان مومن و منتظر حضور منجی موعود، ظلم ستیز و در برابر ترک معروفات و انجام منکرات نیز حساس است و در جایگاه یک منتظر، هم خود قائل به انجام معروفات و ترک منکرات است و هم نسبت به رعایت آن در جامعه خود را مسئول می ‌داند.

رئیسی با اشاره به ایثارگری و فداکاری جامعه پزشکی در دفاع از سلامت مردم در برابر بیماری کرونا، گفت: جلوه‌ هایی که به عشق ولایت و جانشین امام زمان (عج) در عرصه‌های مختلف از دوران دفاع مقدس تا دفاع از حریم و حرم و دفاع از سلامت مردم شاهد هستیم، نشانگر دلدادگی مردم به ارزش‌های الهی و نظام و کشور است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به سالروز شهادت سیدمرتضی آوینی و روز هنر متعهد، به هنرمندان توصیه کرد اگر می ‌خواهند در تولید آثار سینمایی به افسانه‌ ها و اسطوره ‌ها بپردازند، جلوه‌های زیبای گذشت و ایثار کادر درمانی کشورمان و تلاش جوانانی را به تصویر بکشند که مجاهدانه و داوطلبانه برای خدمت به ملت وارد عرصه وارد شدند تا آیندگان بدانند مردم ایران چگونه با همدلی مقابل یک بحران ایستادند.

در ادامه جلسه حجت ‌الاسلام مظفری رئیس شوراهای حل اختلاف کشور از اجرای طرح نوبت‌ دهی الکترونیکی به مراجعه‌ کنندگان شوراها در ۳ استان کشورمان خبر داد و با بیان این ‌که این کار در کاهش مراجعات و کاهش معطلی مراجعه‌ کنندگان موثر بوده، اعلام کرد این طرح در روزهای آتی در سایر استان‌ها هم عملیاتی خواهد شد.

رئیسی نیز با تقدیر از زحمات و خدمات سال گذشته همکارانش در دستگاه قضایی اظهار داشت: در سال جدید که با مسأله کرونا مواجه شدیم، باید دادرسی ‌های الکترونیکی و غیرحضوری با فوریت در دستور کار قرار گیرد و فعالیت ‌های قضایی به نحوی پیگیری شود که هم جان مردم و هم جان همکاران ما حفظ شود.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر تدوین دستورالعملی برای انجام مأموریت‌ ها در نظام قضایی کشور در شرایط کرونا تأکید کرد و متذکر شد: حضور مردم در دادسراها و شعب مهم است، اما حضور آن‌ها در برخی محاکم مانند دیوان عالی و دیوان عدالت اداری ضروری نیست و می‌ توان با استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی به پرونده‌ها رسیدگی کرد.

رئیسی در همین راستا بر لزوم فعال ‌تر شدن سامانه‌های ارتباط الکترونیک برای اقداماتی، چون تبادل لوایح و ادعاهای طرفین دعوا نیز تأکید کرد و گفت که با استفاده از این سیستم می‌ توان هم دادرسی ‌ها را عادلانه انجام داد و هم از مراجعات و تجمعات غیرضروری مردم جلوگیری کرد.

مسجدی رئیس پزشکی قانونی کشور در سخنانی اظهار داشت: اگر می‌ خواهیم میزان آسیب‌های جانی و کسب و کار کاهش یابد، باید اجرای نظام جامع‌ نگر خوشه‌ ای در دستور کار قرار گیرد و به صورت روزانه گروه‌ های داوطلب در محله‌ ها علائم بیماری را غربالگری و سلامت عمومی را پایش کنند.

حجت‌الاسلام منتظری دادستان کل کشور و نماینده قوه قضاییه در ستاد ملّی مبارزه با کرونا، گزارشی از آخرین جلسه این ستاد ارائه و تأکید کرد که لازم است به حقوق و مزایای جهاد گران سلامت به‌صورت ویژه توجه شود.

وی همچنین متذکر شد که با پیگیری‌ های دادستانی کل کشور و همکاری مجموعه‌ های ذیربط، عملیات تدفین و تغسیل متوفّیان کرونایی بر اساس فتوای مقام معظم رهبری در دستور کار قرار گرفته و دادستانی تهران نیز مأموریت یافته به ‌صورت ویژه بر این فرایند نظارت کند.