منصور جهانی ـ موئسسه «نیما فیلم مریوان» با همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان و با مشارکت سازمان امور سینمایی؛ اولین جشنواره فیلم مستند «زریبار» را با دبیری «فرید نیکخواه» را در سال 1401 برگزار می‌کند.

به گزارش مکریان بوکان آنلاین؛ امروزه سینما به عنوان هنر هفتم و یک وسیله ارتباطی فراگیر با بهره‌گیری از جادوی تصاویر متحرک، در جهت ارتقای فرهنگی جوامع، در ابعاد مختلف اجتماعی و فرهنگی و … تاثیر بسزایی دارد.

در این راستا موئسسه «نیما فیلم مریوان»، با همکاری اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان کردستان، با مشارکت سازمان امور سینمایی و سمعی بصری و سایر دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی؛ نخستین دوره جشنواره فیلم مستند «زریبار» را با محوریت «آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی» و همچنین «محیط زیست را در قالب فیلم‌های کوتاه داستانی، مستند و پویانمایی در آبان ماه سال ۱۴۰۱ برگزار می‌نماید، امید است با برگزاری این جشنواره، گامی ارزنده و مؤثر در کاهش آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی و ارتقاء و گسترش ارزش نهادن به موضوع محیط زیست برداشته شود.

اهداف و رویکرد جشنواره:

ـ ایجاد بستر برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و ترویج فرهنگ حفاظت محیط زیست و به تصویر کشیدن پتانسیل‌ها و داشته‌های طبیعی و گسترش و ارزش نهادن به تکریم محیط زیست

ـ تقویت و حمایت از آثار و فیلم‌هایی با محوریت آسیب‌های اجتماعی و محیط زیست

ـ ارتباط مؤثر با فعالان عرصه فیلم کوتاه داستانی و مستند و معرفی چهره‌های خلاق

ـ ارتباط با فیلمسازان کوتاه سراسر کشور

ـ شرکت در این جشنواره برای تمامی فیلمسازان اعم از حرفه‌ای وآماتور، آزاد و رایگان است.

محورها و موضوع‌های جشنواره:

الف ـ آسیب‌های اجتماعی: شامل فیلم‌هایی با محوریت آسیب‌های اجتماعی (مانند بزهکاری، اعتیاد، قاچاق، طلاق، کودک آزاری، خانواده، سالمندان، تکدی‌گری، فضای مجازی، حاشیه‌نشینی،کسب و کارهای کاذب، سرقت و …) و تأثیر آن بر زندگی فردی و اجتماعی، نقش فرد و جامعه در کاهش معضلات اجتماعی و … توانمندسازی نهاد خانواده برای مراقبت از فرزندان در برابر تأثیرات مستقیم و غیرمستقیم آسیب‌های اجتماعی و …

ب ـ محیط زیست: شامل فیلم‌هایی با موضوع محیط زیست و انسان، جایگاه محیط زیست، چالش‌ها و معضلات زیست محیطی، عاشقان و فعالان خدمت به محیط زیست، فرصت‌ها و بسترهای محیط زیستی در جامعه و نقش آن در توسعه گردشگری، محیط‌بانان و …بخش‌های جشنواره:الف: مسابقه فیلم‌های کوتاه داستانیﻓﯿﻠﻢﻫﺎی ﮐﻮﺗﺎه داﺳﺘﺎﻧﯽ ﺗﻮﻟﯿﺪ ﺷﺪه (از ﺳﺎل ۱۳۹۷ ﺗﺎ ﮐﻨﻮن) در ﭼﺎرﭼﻮب اﻫﺪاف ﺟﺸﻨﻮاره ﺑﺎ محوریت آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی، محیط زیست با ﺣﺪاﮐﺜﺮ زﻣﺎن ۴۰ دﻗﯿﻘﻪ ﻣﯽﺗﻮاﻧﻨﺪ در اﯾﻦ ﺑﺨﺶ، ﺣﻀﻮر ﯾﺎﺑﻨﺪ.ب: مسابقه فیلم‌های کوتاه مستندﻓﯿﻠﻢﻫﺎی ﮐﻮﺗﺎه مستند ﺗﻮﻟﯿﺪ ﺷﺪه (از ﺳﺎل ۱۳۹۷ ﺗﺎ ﮐﻨﻮن) در ﭼﺎرﭼﻮب اﻫﺪاف ﺟﺸﻨﻮاره ﺑﺎ محوریت الف: آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی ب: محیط زیست با ﺣﺪاﮐﺜﺮ زﻣﺎن ۴۰ دﻗﯿﻘﻪ ﻣﯽﺗﻮاﻧﻨﺪ در اﯾﻦ ﺑﺨﺶ ﺣﻀﻮر ﯾﺎﺑﻨﺪ.

پ: نکوداشت یک فعال محیط زیست یا یک سازمان مردم نهاد فعال در عرصه محیط زیستاز یک فعال محیط زیست یا یک سازمان مردم نهاد که در زمینه حفظ، پاسداشت و فرهنگ مراقبت از محیط زیست فعالیت چشمگیری داشته باشد؛ قدردانی به عمل می‌آید.

ت: تجلیل و بزرگداشت فیلمسازان شهرستان مریوان

د: برگزاری کارگاه‌های تخصصی، پژوهشی و فرهنگیکارگاه‌های تخصصی کوتاه در زمینه ساخت فیلم کوتاه یا مستند با محوریت محیط زیست و آسیب‌های اجتماعی برگزار می‌شود تا برای جوانان و علاقمندان این حوزه، یک فرصت آموزش در این زمینه فراهم شود.

گاه‌شمار جشنواره:

تاریخ شروع ثبت‌نام در سایت جشنواره: ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ تاریخ پایان ثبت‌نام در سایت جشنواره: ۱۵ مهر ۱۴۰۱

اعلام فیلم‌های راه‌ یافته: ۱۰ آبان ۱۴۰۱

زمان برگزاری جشنواره: ۲۵ آبان ۱۴۰۱

زمان برگزاری جشنواره: جشنواره در آبان ماه ۱۴۰۱ به مدت ۳ روز با نمایش فیلم‌ها به صورت رایگان برای عموم برگزار خواهد شد و مراسم اختتامیه و اهدا جوایز در انتهای روز سوم است.

جوایز جشنواره:

الف ـ فیلم کوتاه داستانی:

ـ جایزه بهترین فیلم داستانی با موضوع محیط زیست: دیپلم افتخار جشنواره و جایزه نقدی

ـ جایزه بهترین فیلم داستانی با موضوع آسیب‌های اجتماعی: دیپلم افتخار و جایزه نقدی

ـ جایزه بهترین فیلم پویا نمایی دیپلم افتخارجشنواره وجایزه نقدی

ـ لوح تقدیر وجایزه نقدی برای بهترین کارگردانی

ـ لوح تقدیر وجایزه نقدی برای بهترین تصویربرداری

ـ لوح تقدیر وجایزه نقدی برای بهترین تدوین

ـ لوح تقدیر وجایزه نقدی برای بهترین فیلمنامهب ـ

فیلم مستند:

ـ جایزه بهترین فیلم مستند با موضوع محیط زیست: دیپلم افتخار جشنواره و جایزه نقدی

ـ جایزه بهترین فیلم مستند با موضوع آسیب‌های اجتماعی: دیپلم افتخار و جایزه نقدی

ـ جایزه بهترین تحقیق و پژوهش در هر دو بخش آسیب‌های اجتماعی و محیط زیستپ

ـ جایزه بهترین فیلم پویانمایی: دیپلم افتخار جشنواره و جایزه نقدی جایزه ویژه: دیپلم افتخار و جایزه نقدی تبصره: دبیر جشنواره حق دارد در هر بخش، یک جایزه اضافه نماید.

مقررات عمومی:

ـ شرکت همه فیلمسازان، نهادها، سازمان‌های دولتی و تهیه‌کنندگان بخش خصوصی آزاد است.

ـ فیلم‌های کوتاه داستانی، مستند که از سال ۹۷ به بعد تولید شده‌اند می‌توانند متقاضی شرکت در جشنواره باشند.

ـ آثاری مورد نظر برگزارکنندگان جشنواره است که با قواعد هنری و استانداردهای حرفه‌ای در قالب‌های فیلم کوتاه داستانی و مستند ساخته شده باشند. (موزیک ویدئو یا گزارش‌های تلویزیونی و … در جشنواره شرکت داده نمی‌شود.)

ـ هیأت انتخاب و داوری جشنواره از میان کارشناسان و متخصصین حوزه سینما انتخاب خواهند شد.

ـ حداکثر زمان برای آثار کوتاه داستانی و مستند ۴۰ دقیقه است.

ـ تعیین تاریخ و زمان نمایش فیلم‌ها به عهده دبیرخانه جشنواره است.

ـ جشنواره مجاز است فیلم‌های منتخب را در قالب هفته‌های فیلم در شهرستان مریوان به نمایش در آورد همچنین جشنواره می‌تواند تا سقف ۳ دقیقه از اثر را جهت استفاده در امور فرهنگی و اطلاع‌رسانی به کار گیرد.

ـ دبیرخانه جشنواره، مجاز به نمایش آثار برگزیده در پلتفرم‌های مجازی جهت رأی‌گیری مردمی است.

ـ دبیرخانه جشنواره، مجاز به استفاده از مواد تبلیغی شامل؛ آنونس، تیزر، پوستر و فیلم ارسالی جهت انجام امور رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی جشنواره است.

ـ نسخه فیلم‌های منتخب به قصد مصارف تبلیغاتی و فرهنگی در دبیرخانه جشنواره نگهداری می‌شود.

ـ تکمیل فرم ثبت‌نام جشنواره به منزله پذیرش تمامی بندها و مقررات آن از سوی شرکت‌کننده است.

ـ ارسال آنونس، تیزر برای فیلم‌های راه‌یافته به بخش مسابقه، الزامی بوده و در سایت جشنواره اطلاع‌رسانی می‌شود.

ـ دعوت از مهمانان شهرستان‌ها براساس ضوابط تعیین شده توسط ستاد جشنواره انجام می‌پذیرد.

ـ در صورت اختصاص جایزه جشنواره در یک رشته به بیش از یک نفر، جایزه نقدی به‌صورت مشترک اهدا می‌شود.ـ نمایش فیلم‌ها در جشنواره، مطابق با ضوابط و مقررات سازمان سینمایی خواهد بود.

ـ لازم است متقاضیان پیش از ارسال آثار «شرایط فنی آثار» را مطالعه نمایند و فیلم‌هایی که استانداردهای فنی و نمایش را نداشته باشند از جشنواره حذف می‌گردند.

ـ ثبت‌نام در جشنواره تنها به شیوه اینترنتی امکان‌پذیر است؛ بنابراین لازم است صاحبان آثار با مراجعه به سایت جشنواره به نشانی … فرم تقاضای شرکت را تکمیل کرده و اطلاعات مورد نیاز شامل لینک فیلم، عکس فیلم و عکس کارگردان را آپلود و کد رهگیری را دریافت نمایند.

ـ متقاضیان باید ابتدا فرم ثبت‌نام جشنواره را در سایت به نشانی www.nimafilm.irپرکرده و سپس لینک فیلم و یا نسخه فیلم را بارگذاری کنند. ایمیل جشنواره نیز به آدرس lnfo@nimafilm.ir در اختیار متقاضیان است. ـ به فیلم‌هایی که به بخش مسابقه جشنواره راه‌ یافته‌اند، گواهی شرکت داده خواهد شد.

ـ پس از راه‌‌یابی فیلم‌ها به جشنواره، امکان خارج کردن آن‌ها از برنامه وجود ندارد.ـ تهیه‌کننده اثر مسئول پاسخگویی به هرگونه ادعا در زمینه حقوق مادی، معنوی و شهروندی اشخاص بوده و جشنواره در این باره مسئولیتی نخواهد داشت.

ـ نتایج بازبینی و اعلام فیلم‌های منتخب از طریق خبرگزاری‌های رسمی، رسانه‌های دیداری ـ شنیداری، سایت‌های معتبر و سایت اختصاصی جشنواره خواهد بود؛ لذا دبیرخانه موظف به پاسخ‌گویی از طریق تلفن نخواهد بود.

ـ اخذ تصمیم نهایی درباره موارد پیش‌بینی‌نشده که در مقررات حاضر لحاظ نشده و یا ابهامات ناشی از مفاد آن و تغییر در بعضی از مقررات، با دبیر جشنواره است و نظر ایشان قاطع و مصون از هرگونه اعتراض و ادعایی است.

ـ تکمیل فرم تقاضای شرکت در جشنواره، به معنای قبول تمام مقررات اعلام شده است.

تذکر: ثبت تقاضای شرکت در جشنواره می‌بایست صرفاً توسط «تهیه‌کننده، پخش‌کننده و یا نماینده قانونی» تکمیل و به جشنواره ارائه شود.شرایط فنی آثار:• تمامی آثار ارسالی بایستی به صورت فایل دیتا به دبیرخانه جشنواره ارائه گردند.

• قطع فیلم‌های ارسالی : DV، DVC،HD ، Full HD

• فرمت‌های قابل پذیرش: DV AVI / MPEG 4 (H.264) / MOV (H.264) / MXF

نشانی دبیرخانه جشنواره زریبار: استاد کردستان، شهرستان مریوان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مریوانبرای دریافت فرم ثبت‌نام و پذیرش آثار به وبسایت Nimafilm.ir مراجعه نمایید و جهت کسب اطلاعات بیشتر و تماس با دبیرخانه جشنواره فیلم مستند «زریبار» می‌توانید با شماره ۰۹۳۸۱۸۳۴۰۴۴ تماس حاصل فرمایید.

  • نویسنده : منصور جهانی