منصور جهانی ـ با حضور شاعران ایرانی و کشورهای دانمارک، هلند، بریتانیا، سوئیس، آذربایجان، روسیه، اردن، سوریه، سودان، مراکش و عراق، سي و چهارمين دوره جشنواره بين‌المللى شعر «مربد» در شهر بصره در عراق برگزار مى‌شود.

به گزارش موکریان بوکان آنلاین، «محمد الأمین الکرخی» شاعر عراقی که در سی و چهارمین دوره جشنواره بین‌المللى شعر «مربد» حضور دارد و به شعرخوانی هم می‌پردازد؛ در مورد این رویداد معتبر ادبی خاورمیانه گفت: «المربد» درخشش خود را از طریق مستقل و مجزابودن از قدرت به دست می‌آورد و برگزارکنندگان کنونی آن پس از سوءاستفاده‌های مختلف رژیم قبلی از جشنواره، در تحقیق این ثبات و استقلالیت تلاش و کوشش مى‌کنند؛ زیرا به آثار مخرب سوءاستفاده حاکمان قبلی آگاه هستند. زمانی‌که آن را به سکویی برای شاعران مزدور ستایشگر رژیم دیکتاتوری صدام که کشتارها و جنگ‌های گسترده‌ این جنایتکار علیه بشریت را تمجید می‌کردند و در آن زمان متأسفانه، شاعران به خدمتگذار ژنرال‌های جنگ تبدیل شده بودند و این نقشی است که شایسته شاعری نیست که راهنماى ارزش‌های انسانی و راهنمای سرچشمه‌های نیکی و زیبایی است.

الأمین الکرخی در ادامه سخنانش افزود: ارزش، جایگاه و اهمیت جشنواره بین‌المللى شعر «المربد» در مستقل بودن آن است و در حال حاضر، از همه اقوام و ملیت‌های داخل عراق از یک سو و دستاوردهاى فضای شعری جهان استقبال می‌کند.

 الامین، شاعر عراقی پارسی نژاد اظهار داشت: جشنواره بین‌المللى شعر «المربد» در سال ۱۹۷۱ تأسیس شد و عنوان جشنواره از بازار مربد که در شهر زبیر در نزدیکی شهر بصره واقع بود و شبیه به عکاظ است گرفته شده است. بازاریان قبل از اسلام در آنجا گردهم می‌آمدند و مناظره‌های شعری و جلسات فکری و تبادل نظر برگزار می‌کردند و بر خلاف دیگر بازارهای ادبی که به مردم شبه جزیره عربستان اختصاص داشت؛ بازار مربد، فضایی برای اقوام مختلف بود و در آن زمان، اینجا زمینه حضور شاعران و دانشمندان نحو و صرف بزرگ ایرانی مانند «بشر بن برد»، «سیبویه» و «ابونواس» بوده است.

دکتر «سلمان گاصد» رئیس اتحادیه نویسندگان در بصره، در مورد جشنواره بین‌المللی شعر «مربد» گفت: المربد یک پدیده بسیار مهم در نشانه‌گذاری فضای شعر عربی و بین‌المللی است و جایگاه و مکان برگزاری آن در فضایی متفاوت، یعنی فضای همه‌گیر، نشان‌دهنده چالش بزرگی برای برگزارکنندگان است و ما در این دوره، به دنبال آن هستیم که فضاهای شعر را با توجه به غلبه زبان ارتباطات اجتماعی از طریق رسانه‌های اجتماعی آشکار کنیم. و این هدف را طریق تعدادی از مطالعات ارائه شده توسط منتقدان عراقی به جشنواره، پیگیری کرده‌ایم و این مطالعات، در کتابی ارزشمند چاپ شده که در طول روزهای برگزاری جشنواره، بین مردم و علاقمندان به کتاب و کتاب‌خوانی توزیع می‌شود.

سی و چهارمین دوره جشنواره بین‌المللى شعر «مربد» با نام شاعر فقید «ابراهیم الخیاط» با حضور شاعران کشورهای جهان در بخش‌های مختلفی از جمله؛ فعالیت‌های هنری، موسیقایی، سینمایی، هنرهای مفهومی و … هفت جلسه شعرخوانی و همچنین سه جلسه شعرخوانی در شهرهای قرنا، ابی‌الخصیب و الزبیر در روزهای ۱۳تا ۱۷ آبان ماه جاری (۴ تا ۸ نوامبر ۲۰۲۱) در شهر بصره در کشور عراق برگزار می‌شود.

  • نویسنده : منصور جهانی