موکریان بوکان آنلاین- در نشست شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت احتمالات مختلف درباره حج آینده بررسی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، دراین نشست که امروز (دوشنبه) به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت تشکیل شد، اکبر رضایی سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت از بررسی های انجام شده درخصوص احتمالات مختلف درباره حج آینده گزارشی ارائه کرد.
وی گفت: با توجه به اینکه مسئولان عربستانی، کشورهای اسلامی را درباره وضعیت حج آینده همچنان دربلاتکلیفی نگاه داشته اند سازمان حج و زیارت در نشست‌های کارشناسی در راستای حفظ آمادگی برای اجرای حج احتمالات مختلف و الزامات آن را بررسی کرد و این موارد درجلسه شورای عالی حج نیز مطرح خواهد شد.
وی از تدوین پروتکل های بهداشتی با هماهنگی وزارت بهداشت و هیئت پزشکی حج برای حفظ سلامت زائران خبر داد و افزود: معاینات پزشکی بیش از ۴۶ هزار زائر زیر شصت سال به پایان رسیده است.
در ادامه این جلسه سیدعلی مرعشی سرپرست مرکز پزشکی حج و زیارت گفت: از مجموع زائران زیر شصت سال که معاینه شده اند شرایط ۵۲۸ نفر تایید نشد.
وی همچنین از رایزنی های مسئولان وزارت بهداشت کشورمان با نماینده سازمان بهداشت جهانی درمنطقه درمورد شیوع ویروس کرونا گزارش داد و به افزایش تعداد مبتلایان به این بیماری درعربستان در روزهای گذشته اشاره کرد.
برپایه این گزارش، نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت نیز با اشاره به تدابیری که عربستان درشهرهای زیارتی و اماکن متبرکه درمدینه منوره و مکه مکرمه برای مقابله با ویروس کرونا اتخاذ کرده است، گفت: درشرایط کنونی هم در سیاست گذاریها و برنامه های حج پیش رو باید سلامتی و صلاح زائر در اولویت قرار گیرد و درصورتی که حج با هر میزان سهمیه ای برگزار شود برای حفظ امنیت و سلامت زائر پروتکل های بهداشتی هر دو کشور رعایت گردد.
در ادامه این جلسه برنامه های هفته ی حج که از اول تا هفتم ماه ذی القعده(سوم تا ۹ تیرماه) برگزارخواهد شد مطرح و حاضران دیدگاه خود را برای برگزاری هرچه بهتر برنامه های این هفته بیان کردند.
این گزارش حاکیست، حجت‌الاسلام والمسلمین نواب درآغاز این جلسه فرارسیدن سالروز شهادت رئیس مذهب جعفری امام صادق(ع) را تسلیت گفت و یکی از توصیه های مهم آن حضرت را برپایی نماز عنوان کرد.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه بخش عمده ای ازکتاب های حدیث مربوط به روایات نقل شده از امام صادق و امام باقر (علیهما السلام) است، افزود: این دو بزرگوار از بسترها و زمینه های موجود عصر خویش بهره جسته و توانستند اقدامات چشمگیری در راستای شناساندن فرهنگ و تمدن اسلامی انجام دهند.
وی سپس به تشریح ماجرای غزوه حنین و نحوه شکست مشرکین منطقه طائف اشاره کرد و گفت: غرور هر کجا باشد، چه در جبهه حق و چه در جبهه باطل نتیجه آن بی توجهی به الهامات الهی است و لطمه می زند.
وی همچنین شرایط امروز آمریکا “به فرموده امام راحل عظیم الشان شیطان بزرگ” و غرور حاکم بر سردمداران این کشور را یادآور شد و افزود: ابرقدرتی که خود را قدرت بلامنازع جهان می دانست اکنون به شدت درگیر کروناست و بیشترین تعداد تلفات را دارد و از طرف دیگر شاهد برخوردها و تظاهراتی ضد نژادپرستی است که حتی به دیگر کشورها سرایت کرده وآنها را هم تحت تاثیر قرار داده است.